شرکت کاردار کیش قهوه پندار

کافئین و سردرد

 

امروزه شبهه بسیار زیادی در خصوص رابطه سردرد و کافئین وجود دارد که آیا کافئین موجب کاهش سردرد می گردد و یا افزایش ؟!

 

در 2000 مطالعه کنترل شده در  Diamond Headache Clinic واقع در شهر شیکاگو ، یک فنجان قهوه به همراه ایپوبروفن اثر بخشی خاصی را در کاهش سردرد از خود نشان می دهد . البته این تجویز برای سردردهای میگرنی توصیه نمی گردد .

 

محققین پس از بررسی های عمیق اعلام نموده اند کسانیه که به قهوه اعتیاد دارند و روزانه 4 فنجان قهوه می نوشند ، دچار سردردهای میگرنی می گردند و این درصورتیست که کسانیکه قهوه نوش نیستند و یا روزانه حداکثر یک فنجان قهوه میل می نمایند ، دچار سردرد نمی شوند !

 

کافئین

 

 

 

محتوای کافئین

 

اثر قهوه و کافئین موجود در آن ارتباط مستقیمی با نحوه دم نمودن آن دارد . بر اساس مطالعه دانشمندان ( Bunker and McWilliams (J. Am. Diet. 74:28–32, 1979, میزان کافئین در دم نوش های مختلف به شرح زیر می باشد :

 

brewed: 1 cup (7 oz, 207 ml) = 80–135 mg.

drip: 1 cup (7 oz, 207 ml) = 115–175 mg.

espresso: 1 shot (1.5–2 oz, 45–60 ml) = 100 mg

 

ضمنا با افزایش تفت قهوه ، میزان کافئین آن کاهش می یابد . این ذهنیت که قهوه تلخ دارای کافئین بیشتر می باشد ، اشتباه است . زیرا میزان کافئین نسبت به تفت ، درجه آسیاب ، نوع و دستگاه تهیه دم نوش ، حجم و دمای آب بسیار متفاوت است . لازم است متذکر شویم بیشترین مقدار کافئین در روش Dripping با میزان تفت روشن تا متوسط قابل استحصال می باشد .

 

 

 

شرکت کاردار کیش قهوه پندار

Light roast        Medium roast   Dark roast

Coffee sack – coarse grind         46/0     45/0     54/0

Percolator – coarse grind           68/0     65/0     60/0

Espresso – fine grind     69/0     62/0     61/0

 

 

کافئین پرمصرف ترین دار در دنیای کنونی می باشد . بیش از 80% مردم در دنیا روزانه کافئین مصرف می نمایند . این مقدار کافئین در انواع نوشیدنی ها و داروها در اختیار عموم مردم قرار می گیرد .

کافئین یک کلمه انگلیسی بوده که از کلمه فرانسوی ، پرتقالی و اسپانیایی Cafe مشتق گردیده است . کافئین از بذر ، برگ و میوه های صدها گیاه استخراج می گردد . نکته مهم اینکه عملکرد کافئین در علم کشاورزی همانند نیکوتین ، یک آفت کش می باشد که برای از بین بردن لاروهای  mealworms ، mosquito و hornworms استفادده می شود .

اثرات پزشکی کافئین در ابندا توسط دانشمندان مسلمان در 1400 سال پیش کشف گردید و اولین سند در مصرف قهوه توسط مسلمانان یمینی منتشر گردیده است . ایشان برای اجرای فریضه نماز شب از دم نوش قهوه استفاده می کردند و این یک سنت در میان مسلمانان یمینی بوده است . در سال 1400 میلادی اولین خانه قهوه در منطقه مکه و کایرو افتتاح گردید و این اماکن به سرعت در میان کشورهای مسلمان گسترش یافت .

 

در سال 1510 میلادی این اماکن ، تبدیل به فضای مناسبی برای بحث ها و مناظرات مذهبی گردید و در مراسم قراعت قرآن کریم سرو دم نوش قهوه متداول گردید .  زیرا با نوشیدن قهوه می توانستند تا پاسی از شب بیدار بمانند .

خانه قهوه در سال 1650 میلادی در انگلستان و یک دهه بعد در هلند به قهوه خانه مبدل گشت .اولین قهوه خانه در پاریس در سال 1689 افتتاح گردید .

دانشمندان آلمانی در سال 1688 جزیره جاوا در اندونزی را مناسبترین منطقه برای تهیه قهوه با کیفیت معرفی نمودند و از این به بعد جاوا نامی مستعار برای قهوه باکیفیت در جهان وارد فرهنگ لغات گردید .

اصطلاح دم کردن قهوه نیز در همان سال مصطلح گردید و آن فرآیندی بود که عصاره قهوه از دانه های قهوه استخراج می گردید . در سال 1886 یک داروساز گرجستانی به نام John Pemberton از دانه های گیاه کولا و گیاه کاکائو (Erythroxylum coca) نوشیدنیی را به نام کوکا کولا ثبت نمود . متاسفانه این نوشیدنی دارای مقدار زیادی کوکائین بود که باعث اعتیاد مصرف کنندگان به این نوشیدنی گردید . در حدود 50 سال پیش کوکائین از این نوشیدنی جداسازی شده و با مقدار بیشتری کافئین جایگزین گردید .

 

شرکت کاردار کیش قهوه پندار

شیمی کافئین :

شیمی کافئین دارای 1.3.7. تری متیل گزانتین می باشد . مولکولهای گزانتین در کبد افراد بالغ در طی 5 تا 6 ساعت باندهای هیدروژن خود را با نیتروژن در حلقه گزانتین جایگزین می گردد . مولکولهای کافئین متابولیز demethylate شده و به واسطه آنیزم سیتوکروم P450 با نام 1A2 و یا CYP1A2 در کبد تجزیه می گردد . این تجزیه در کبد شامل 84%  1.7. دی متیل گزانتین ، 12 % تئوبرومین ( 3.7 دی متیل کزانتین ) و 4% تئوفیلین ( 1.3. دی متیل گزانتین ) می باشد .

 

Theophyline موجب ریلکس شدن ماهیچه ها و برونش های ریه می گردد و در داروی های آسم مورد استفاده قرار می گیرد . theobromine از نژاد درخت کاکائو Theoboroma Cocoa حاصل شده که برمین ناشی از آن عمده ترین آلکالوئید درخت می باشد . این ماده با افزایش میزان اوره در خون باعث فشار مویرگی و فشار خون می گردد . شکلات دارای 2.2% تئوبرومین و 0.1 % کافئین می باشد اما کافئین 7 برابر از تئوبرومین قوی تر است ! گزانیتن در بدن از تجزیه آدنین و گوآنین بوجود می آید ، دو کلید اصلی در DAN و RNA . ضمناٌ آدنین ساختار اصلی ATP   Adenin Tri Phosphate و دومین مولکول پیغام رسان به نام cAMP – cyclic Adenosine Mono Phosphate می باشد . آدنین مجددا در بدن تبدیل به hypoxanthine  و به گزانتین و اسید اوریک AMP, GMP یا nucleic acid اکسیده می شود .

 

شرکت کاردار کیش قهوه پندارAdenosine یک مولکول آدنین بوده که به قندهای ribose یا  deoxyribose می چسبد . شباهت ساختمان شیمیایی در فرآیند پروتئین آدین و آدنوزین کلید نحوه عملکرد کافئین می باشد . نرون ها دارای گیرنده های adenosine می باشند . adenosine در مغز به عنوان یک انتقال دهنده پیام عصبی عمل می نماید ولی از سیناپس ها آزاد نمی شود . مهمترین عمل کافئین در مغز ، بلاک کردن انتقال دهنده های آدنوزین می باشد  . اتانول موجود در آن نیز عملکرد آدنوزین را مختل می نماید .

 

شرکت کاردار کیش قهوه پندار

چرخه  AMP –  cAMP, cyclic Adenosine MonoPhosphate یک مولکول انتقال دهنده سیگنال است که سنگنال ها را به قسمت های داخلی هسته منتقل می نماید . چرخه AMP به سرعت توسط phosphodiesterases  متابولیز می شود . به عنوان مثال آنزیم هایی را که باندهای اکسیژن را بین 5-کربن و 3-کربن Ribose ها در شکل فسفات می شکنند را میتوان نام برد . کافئین همانند آدنین در اتصال های phosphodiesterase بوده و از هیدرولیز شدن cAMP جلوگیری می نماید . هرچند این عمل با بالارفتن سطح کافئین در پلاسمای خون از حداکثر مجاز در خون پس از نوشیدن قهوه صورت می پذیرد .

 

اثر کافئین بر روی گیرنده های آدنوزین :

 

اثر کافئین بر روی گیرنده های آدنوزین

 

 

 

مصرف کافئین